ΣΧ.ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ 2013-2014

ΧΟΡΩΔΙΑ

Η χορωδία του σχολείου κάνει πρόβες κάθε Πέμπτη και Παρασκευή 14:00 -15:00. Πλαισιώνει τις γιορτές του σχολείου και συμμετέχει σε εκδηλώσεις όπως Χορωδιακά φεστιβάλ, συναντήσεις πολιτιστικές, περιβαλλοντικές κλπ.

Υπεύθυνη καθηγήτρια : Τριανταφύλλου Κυριακή

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

1 .?ΑΝΘΡΩΠΟΓΕΝΕΙΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ ΤΟΥ ΥΜΗΤΤΟΥ?

Το πρόγραμμα ασχολείται με τον Υμηττό ως δασικό οικοσύστημα, τη σημασία του για τις γειτονικές περιοχές και τις αρνητικές ή θετικές παρεμβάσεις του ανθρώπου σε αυτό. Οι μαθητές καλούνται α) να διερευνήσουν τις διαστάσεις της υποβάθμισης του δασικού περιβάλλοντος μέσα από τη θεματολογία της οικιστικής επέκτασης - οικοδόμησης (η Πανεπιστημιούπολη, το Στρατόπεδο Σακέτα), της περιφερειακής λεωφόρου (και της μελλοντικής επέκτασης της Αττικής Οδού), και του πάρκου κεραιών του Υμηττού, αλλά και β) να συνειδητοποιήσουν τη δυνατότητα της επιθυμητής ανθρώπινης παρέμβασης στο περιβάλλον (το Αισθητικό Δάσος Καισαριανής, οι Μονές και τα μονοπάτια ως πόλοι έλξης).

Υπεύθυνη καθηγήτρια :  Παππά Ανδρομάχη

Παιδαγωγική ομάδα:  Τριανταφύλλου Κυριακή , Βασιλακάκου Ειρήνη

2 .?ΤΟ ΔΑΣΟΣ. ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ- ΑΝΑΨΥΧΗ- ΦΥΤΕΥΣΗ ΤΩΝ ΧΟΡΩΝ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΜΑΣ?

Υπεύθυνη καθηγήτρια :  Καραβότα Ευφροσύνη

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

1 .?ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ- ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ?

Υπεύθυνη καθηγήτρια :  Καραβότα Ευφροσύνη

2 .?ΤΑ ΓΛΥΠΤΑ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ?

Υπεύθυνος καθηγητής : Γεωργόπουλος Γεώργιος

Παιδαγωγική ομάδα: Γκόλφου Αρετή  , Χρηστίδη Αικατερίνη.

3 . ?ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ?

Υπεύθυνος καθηγητής : Σταχίκας Γεώργιος

Παιδαγωγική ομάδα: Βελέγκας Αναστάσιος ,  Τριανταφύλλου Κυριακή , Τσελεπίδη Ευδοξία.

4 .?ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΙ ΧΟΡΟΙ?

Η ομάδα των χορών συναντιέται κάθε Παρασκευή από τις 2:00 μέχρι τις 3:30μ.μ. και χορεύει χορούς από όλη την Ελλάδα.

Υπεύθυνη καθηγήτρια :  Βασιλείου Ελένη

Παιδαγωγική ομάδα:  Παππά Ανδρομάχη

5. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ - ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΙΚΟΝΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ - ΟΜΑΔΑ FORMULA 1

Η ομάδα συμμετέχει στο διαγωνισμό F1 in schools Ελλάδας εκπροσωπώντας το 4ο Γυμνάσιο Βύρωνα. Λάβαμε μέρος στο Διαγωνισμό με σκοπό να μάθουμε καινούργια πράγματα, να αποκτήσουμε εμπειρίες, να καλλιεργήσουμε αρετές όπως η ομαδικότητα, η επικοινωνία με την κοινότητα, η μεθοδικότητα και άλλες που είναι απαραίτητες στην επαγγελματική μας ζωή και τη ζωή μας σαν πολίτες και βέβαια επιθυμούμε να περάσουμε καλά.

Η ομάδα  συναντιέται κάθε Πέμπτη από τις 2:00 μέχρι τις 3:30μ.μ.

Υπεύθυνος καθηγητής : Γκιόλμας Αριστοτέλης

Παιδαγωγική ομάδα :  Παππά Ανδρομάχη, Σταχίκας Γεώργιος.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

• 13/11/2013: «Γνωρίζω το Βοτανικό Κήπο και το Αισθητικό Δάσος της Καισαριανής» - Η δημιουργία και η εξέλιξη στο χρόνο του αισθητικού δάσους, περιήγηση στα μονοπάτια του σε συνεργασία με τη Φιλοδασική Ένωση Αθηνών.

• 13/12/13 ?Πρόσκληση σε χορό? Κρατική ορχήστρα Αθηνών ΜΜΑ. 70 μαθητές γονείς και καθηγητές στα πλαίσια του μαθήματος της Μουσικής.

• 29/1/2014 Ομιλία του δασοπόνου κ. Δημήτρη Κυργιόπουλου, υπεύθυνου του Συνδέσμου Προστασίας και Ανάπτυξης Υμηττού (ΣΠΑΥ) ? Συζήτηση με τους μαθητές σχετικά με το θέμα της ανθρωπογενούς παρέμβασης στον Υμηττό, και ιδιαίτερα της διαταραχής?διάσπασης του οικοσυστήματος εξαιτίας αυτής.

• 31/1/14   Επίσκεψη στο βράχο της Ακρόπολης .Η πολιτιστική ομάδα ?Τα γλυπτά του Παρθενώνα.

• 11/2/14 Επίσκεψη στο Δημόκριτο. Η ασφάλεια στο διαδίκτυο.

• 12/2/14 Βιομηχανικό Μουσείο Φωταερίου Τεχνόπολις ?Γκάζι. Στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας. Β5, Β6.

• 18/2/14 ΚΠΕ Αργυρούπολη

• 19/2/2014: Επίσκεψη της ομάδας στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αργυρούπολης και παρακολούθηση του προγράμματος «Το Δάσος ? Το Περιαστικό Πράσινο» - Επιμόρφωση στο χώρο του ΚΠΕ και βιωματική δράση στο βουνό ς Η περιβαλλοντική ομάδα ?ΑΝΘΡΩΠΟΓΕΝΕΙΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ ΤΟΥ ΥΜΗΤΤΟΥ?

• 28/2/14 Μουσείο Λαϊκών Οργάνων . Β5, Β6 στα πλαίσια του μαθήματος της Μουσικής.

• 6-7/3/14 Διήμερη εκδρομή στην Καρδίτσα , συμμετοχή στην 6η Διεθνή Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών. Η χορωδία του σχολείου

• 12/3/2014 Παρουσίαση του πειράματος «Ο Κύκλος του Νερού» από τον κ. Αριστοτέλη Γκιόλμα.

• 21/3/2014 Μονοήμερη εκδρομή στην Υπάτη ? Παρακολούθηση του προγράμματος «Άγρια Πανίδα σε Κίνδυνο» στο ΚΠΕ Στυλίδας-Υπάτης ? Επίσκεψη στο Βυζαντινό Μουσείο Υπάτης, στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Οίτης - Επίσκεψη στην Ιερά Μονή Αγάθωνος και στο εκτροφείο θηραμάτων της.

• 13-16/3/14 Τετραήμερη εκδρομή στο Λονδίνο ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

?ΤΑ ΓΛΥΠΤΑ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ?

• 21/3/14 Μονοήμερη εκδρομή στο ΚΠΕ Στυλίδας Υπάτης. Η περιβαλλοντική ομάδα ?ΑΝΘΡΩΠΟΓΕΝΕΙΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ ΤΟΥ ΥΜΗΤΤΟΥ?

• 25/3/2014 Συμμετοχή της Μπάντας Κρουστών στην Παρέλαση με μαθητές από την Γ γυμνασίου.

• 28/3/14 Μέγαρο μουσικής Αθηνών- Γενική δοκιμή της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών Α Γυμνασίου στα πλαίσια του μαθήματος της Μουσικής.

• 31/3/14-2/4/14 Τετραήμερη εκδρομή στο ΚΠΕ Κόνιτσας. Η περιβαλλοντική ομάδα

?ΤΟ ΔΑΣΟΣ. ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ- ΑΝΑΨΥΧΗ- ΦΥΤΕΥΣΗ ΤΩΝ ΧΟΡΩΝ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΜΑΣ?

• 3/4/14 Μουσείο Λαϊκών Οργάνων . Β3, Β4 στα πλαίσια του μαθήματος της Μουσικής.

Προγραμματισμένες δράσεις για τους μήνες Απρίλιο-Μάιο

• Επίσκεψη στο Βυζαντινό Μουσείο

• Επίσκεψη στην Ιερά Μονή Αγίου Ιωάννη Προδρόμου στον Καρέα.

• Ανοιξιάτικος περίπατος στο Αισθητικό Δάσος της Καισαριανής με τη Φιλοδασική Ένωση Αθηνών ? Δημιουργία φωτογραφικού φυτολογίου.

• Ορνιθοπαρατήρηση (bird watching) στον Υμηττό σε συνεργασία με την Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία (ΕΟΕ).

• Διάλεξη της υπεύθυνης εκπαίδευσης της ΕΟΕ, κ. Ρούλας Τρίγκου σχετικά με την ορνιθοπανίδα του Υμηττού.

• Ασκήσεις δασοπυρόσβεσης και οικιακής πυρόσβεσης από το Σώμα Εθελοντών Δασοπυροσβεστών Βύρωνα.