ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΤΗΡΙΑ ΓΙΟΡΤΗ - 20-6-14

Βύρωνας,   19-06-2014

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

Αγαπητοί Γονείς,

Άλλη μια σχολική χρονιά έφτασε στο τέλος της, μια ιδιαίτερη χρονιά λόγω της συγχώνευσης, με πολλές απαιτήσεις και προκλήσεις για όλους μας, καθηγητές, γονείς αλλά κυρίως για τους μαθητές.

Θα θέλαμε λοιπόν να σας ενημερώσουμε για τα κάτωθι:

Α ? ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΤΗΡΙΑ ΓΙΟΡΤΗ ? Παρασκευή, 20 Ιουνίου 2014 και ώρα 19.00

Τα παιδιά μας από σήμερα θα έχουν τη δυνατότητα να ξεκουραστούν, μετά από την πολυήμερη διαδικασία των εξετάσεων και έτσι η χρονιά αυτή προγραμματίζεται να κλείσει με μια γιορτή / πάρτυ  με  διάφορες καλλιτεχνικές εκδηλώσεις - παραστάσεις - δράσεις που έχουν ετοιμάσει οι μαθητές με τη βοήθεια  καθηγητών.

Ο Σύλλογος Γονέων στηρίζει τις προσπάθειες των παιδιών και προσφέρει κάθε δυνατή βοήθεια για την όλη διοργάνωση :

• Προσφορά αναμνηστικών δώρων στους απόφοιτους μαθητές μας της Γ? Γυμνασίου
  • Διοργάνωση ενός μπουφέ με πίτσες και αναψυκτικά
  • Λαχειοφόρο Αγορά με κλήρωση ενός tablet και άλλων δώρων στο τέλος της γιορτής

Για να εμπλουτίσουμε το μπουφέ μας καλούμε και όποιους γονείς έχουν τη διάθεση να ετοιμάσουν και να προσφέρουν ότι μπορούν  π.χ. τυροπιτάκια, πατατάκια κλπ. Ευπρόσδεκτη κάθε προσφορά.

Επίσης καλούμε να στηρίξετε τη λαχειοφόρο αγορά μας (οι λαχνοί θα διατίθενται από τα μέλη του Δ.Σ. του Συλλόγου καθ΄ όλη την διάρκεια της γιορτής  προς 1 Ευρώ ο λαχνός.)  Σκοπός της λαχειοφόρου, είναι η ενίσχυση του Ταμείου του Συλλόγου ώστε να ανταποκριθεί και πάλι στις ανάγκες των παιδιών και του σχολείου γενικότερα.

Η βραδιά θα κλείσει με το πάρτυ των παιδιών της  Γ΄ Γυμνασίου στην αίθουσα πολλαπλών στο οποίο θα παρευρίσκονται και καθηγητές.

Β ? Ενημέρωση για τις ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ του Συλλόγου

1) Μετά από διάφορες ενέργειες (επιστολές,  κλπ) πετύχαμε τη χρηματοδότηση από τη σχολική επιτροπή για την αγορά των κουρτινών που υπολείπονταν στις αίθουσες της βόρειας  πλευράς.

Το ράψιμο γίνεται και πάλι με τη συμβολή της καθηγήτριας κας Γκόλφου την οποία και ευχαριστούμε θερμά.

2) Σχετικά με  τον προαύλιο χώρο όπως σας έχουμε ήδη ενημερώσει έγινε μια μεγάλη προσπάθεια και φυτεύτηκαν περίπου 300 θάμνοι και δεντρίλια περιμετρικά του σχολείου. Η προσπάθεια αυτή συνεχίστηκε μέχρι πρόσφατα με πολλούς κόπους από τη μεριά τη δικιά μας, των καθηγητών και των παιδιών για να ποτιστούν και να διατηρηθούν όλα αυτά τα φυτά. Μετά από  αλλεπάλληλες επιστολές, διαμαρτυρίες, συναντήσεις και  συνεννοήσεις, τοποθετήθηκε επιτέλους το αυτόματο αρδευτικό σύστημα από το Δήμο κι έτσι πλέον πιστεύουμε ότι μπορούμε να ασχοληθούμε με την περαιτέρω διαμόρφωση του χώρου, (στέγαστρο, πλακόστρωση, παγκάκια κλπ).

Σας περιμένουμε όλους με χαρά  την Παρασκευή, να αγκαλιάσουμε την τελευταία για φέτος εκδήλωση των παιδιών στο σχολείο  και σας ευχόμαστε καλό καλοκαίρι !

Πρόεδρος και τα Μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου

του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 4ου Γυμνασίου Βύρωνα