Επίσκεψη στο Βοτανικό Κήπο

Στις 06/12/2022 οι μαθητές μας είχαν τη δυνατότητα να επισκεφθούν τον Βοτανικό Κήπο Ιουλίας και Αλεξάνδρου N. Διομήδους. Είναι ο μεγαλύτερος κήπος σε έκταση στην Ελλάδα αλλά και στην Ανατολική Μεσόγειο. Επιτελεί σημαντικό εκπαιδευτικό και επιστημονικό έργο, αφενός φέρνοντας σε επαφή το ευρύ κοινό με μέρος από τον φυτικό πλούτο του πλανήτη, αφετέρου βοηθώντας στη διατήρηση και προστασία σπανίων και απειλούμενων φυτών. Διαθέτει συνολικά περίπου 4000 είδη φυτών (αυτοφυή και ξενικά) και πάνω από 16000 αποξηραμένα φυτά στη φυτοθήκη του (herbarium). Τα είδη αυτά έχουν φυτευτεί στα εξής έξι (6) διαφορετικά τμήματα :

• Το Ιστορικό τμήμα με φυτά τα οποία αναφέρονται σε διάφορα κείμενα της ιστορίας ή της μυθολογίας.
  • Ο Ανθώνας με παρτέρια που είναι ανθισμένα ολόκληρο το έτος.
  • Ο Δενδρώνας με δένδρα απ? όλο τον κόσμο.
  • Το Οικονομικό τμήμα με τα είδη της Ελληνικής χλωρίδας που έχουν οικονομική και παραγωγική σημασία.
  • Το Φαρμακευτικό τμήμα με φυτά που έχουν φαρμακευτική σημασία.
  • Το Συστηματικό τμήμα που έχει εκπαιδευτική σημασία και παρουσιάζει τις βασικές οικογένειες της Συστηματικής Βοτανικής.(Πηγή: Βικιπαίδεια)
votaniko

Οι μαθητές μας εντυπωσιάστηκαν με την περιήγησή τους στον Βοτανικό Κήπο, έμαθαν για διάφορα είδη φυτών και ζώων, φύτεψαν τα δικά τους φυτά και αντιλήφθηκαν τον σπουδαίο ρόλο της προστασίας του περιβάλλοντος για όλους μας.